Консультації з економіки
Українська економіка почала падати ще до карантину, а під час нього це падіння суттєво пришвидшилося. Економічне падіння, із якими через коронавірус стикнулися країни євразійського регіону й Україна зокрема, виявилося крутішим, ніж оцінювали раніше.
Це пов’язано із тим, що перша половина року насправді виявилася важчою, ніж очікували, а карантинні обмеження повністю так і не зняти.
Такими є висновки економістів Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, які досліджували наслідки коронакризи для країн, якими опікується банк, — від Монголії та Росії до Центральної Європи і Балкан та Туреччини і Марокко.
І Україна — не виняток із загального тренду.
«Падіння української економіки також виявилося різкішим, і, очевидно, триватиме довше, ніж очікували у травні», – заявив ВВС News Україна Дімітар Богов, провідний регіональний економіст представництва ЄБРР у Києві.
Авторів звіту ЄБРР вразили цифри, отримані під час серпневого опитування.
У країнах, де працює банк, наслідки коронакризи відчули на собі особисто 73% опитаних, тоді як у розвинених європейських країнах — 41%.
А втрата роботи і закриття бізнесів вже виглядають масштабнішими, ніж під час світової фінансової кризи 2008-2009 років.
За перше півріччя цього року економіка країн регіону скоротилася на 3,2%, а на кінець року може впасти ще більше – на 3,9%, вважають в ЄБРР.
Проте за цією «середньою температурою по палаті» криються досить різні причини і масштаби.
У таких залежних від туризму країн, як Хорватія, Чорногорія чи Греція скорочення економіки є відчутно більшим, адже саме туризм — серед галузей, які чи не найбільше «спідкосив» коронавірус.
Інші країни регіону також мають свої особливості. Дехто дуже залежить від переказів трудових мігрантів, які скоротилися, дехто — від експорту і цін на сировинні товари, які так само впали.