До України прибули евакуйовані із Сектора Гази українці

27 травня до України прибули евакуйовані із сектора Гази 109 українців, 13 людей з Молдови та 4 з Болгарії. Літак з ними приземлився о 5 ранку в аеропорті “Бориспіль”.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного з місця подій, евакуйованих українців зустрічали дипломати з посольств, а також психологи.

Директор департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ Роман Горяйнов розповів журналістам, що у дорозі люди були майже дві доби. Далі вони, потягом та автівками поїдуть додому, у різні області. 14 з евакуйованих залишаться у Києві за місцем проживання.

“На прохання наших міжнародних партнерів були вивезені 13 громадян Молдови та 4 громадянина Болгарії”, — уточнив Горяйнов.

За його словами, з громадянами Болгарії та Молдови далі будуть працювати представники консульств. За даними МЗС, у Газі залишилося близько 1600 українців.

Суспільне, Ліля Гончарук

Допомога психологів

Керівник психологічної служби головного управління ДСНС у Київській області Роман Давидчук розповів, що завдання його служби — надання психологічної допомоги постраждалому населенню унаслідок надзвичайних ситуацій і подій.

“Ми розуміємо, що наші земляки, які повертаються із дітьми, ймовірно, пережили фактори, які негативно можуть впливати як на їх психологічну стійкість, так і на їх дітей”, — сказав він.

За його словами, завданням служби є з’ясувати, чи потребують люди такої допомоги, і, якщо так, — відразу її надати. Насамперед — це консультації, але психологи мають із з собою, наприклад, іграшки для дітей. Давидчук додав, що служба не чекає, поки до неї підійдуть люди, а оцінює за зовнішнім виглядом людини, чи потребує вона допомоги. Водночас можливі й варіанти, коли люди звертаються самі.

Евакуйовані

Як евакуювали українців

Горяйнов розповів, що представники посольства України активно співпрацювали з правоохоронними органами на місцях, що дозволило організувати цю операцію.

“Найпріоритетнішим було винятково питання безпеки. Для єгипетської сторони важливо було гарантувати цю безпеку, враховуючи те, що це зона антитерористичної операції, обирався час, коли таку операцію було б найбезпечніше здійснити”, — сказав він.

Горяйнов зазначив, що евакуацію було найскладніше організувати під час обстрілів, а коли була досягнута домовленість про припинення вогню між Ізраїлем та Палестиною, МЗС зрозуміло, що “є шанс цим скористатися”. За словами директора департаменту консульської служби МЗС, з самого початку ескалації конфлікту українці почали звертатися до диппредставництв в Ізраїлі та Палестинській автономії, почали формувати списки охочих виїхати, з ними був встановлений контакт.

Евакуйовані

“Потім, коли ми вже досягли домовленості щодо організації автобусів с Сектору Гази й потім вже з контрольно-пропускного пункту “Рафак” на території Єгипту, вони (українці — ред.) вже були сповіщені про конкретний час прибуття до місць збору у Палестині й потім вже — про маршрут слідування Сектором Гази й, відповідно, далі — територією Єгипту”, — розповів він.

Він сказав, що на території Палестини, за даними МЗС, живуть близько 1600 українців — переважно жінки та діти від змішаних шлюбів з громадянами Палестини. 109 українців самостійно вирішили покинути територію, решта — залишились там. Горяйнов підкреслив, що за їх бажання, їх вивезення також можна було б організувати.

Евакуйовані

“Протягом майже 2 днів наші громадяни бусами та повітряним шляхом добиралися до України. Далі вони будуть прямувати територією України до міст свого проживання. Наші єгипетські партнери забезпечили їм безпечний проїзд територією Синайського півострова, майже 30 блок-постів було подолано нашими громадянами й вони успішно без проблем досягли аеропорту міста Каїр”, — розповів Горяйнов.

Водночас спочатку українців мали перевозити до Шарм-ель-Шейху, але за рекомендацію спецслужб Єгипту було прийняте рішення перевозити людей саме до Каїру. Горяйнов зазначив, що основна маса людей буде безкоштовно розвезена “Укрзалізницею” регіонами, 10-15 осіб будуть розвезені Києвом, де вони проживають.

Що кажуть евакуйовані українці

Одна з евакуйованих українок Ольга Фролова з Луганська розповіла, що проживала в Секторі Гази 11 років і жодного разу не виїжджала.

“Це моя перша поїздка до України. Чоловік залишився, але робить зараз візу, щоб приїхати в Україну, ми плануємо тут залишатися. За 11 років це найважчі бої. Це моя третя війна, але зараз було дуже важко. Навіть люди, які звикли до цього, говорять, що дуже важко, тому що бомбили практично скрізь і без зупину. Зазвичай у місці, де ми живемо, не бомблять, а тут було скрізь”, — сказала Ольга.

Жінка розповіла, що дорога з кордонами була дуже складною і “не гірше, ніж знаходитися у війні”. За словами Ольги, з чоловіком з Палестини вони познайомилися в Україні, а потім разом поїхали на його батьківщину. Вона додала, що взяла не всі речі, а лише основне для чотирьох дітей — одяг і взуття.

Що відомо

  • Міністерство закордонних справ евакуювало із Сектора Гази українців, які висловили бажання повернутися додому на тлі загострення палестино-ізраїльського конфлікту.
  • Із Сектора Гази в Україну через Єгипет евакуювалися понад 100 осіб, більшість із них — жінки та діти.
  • 21 травня Ізраїль та палестинський рух ХАМАС, який контролю Сектор Гази, припинили взаємні обстріли відповідно до раніше укладеної домовленості про перемир’я.
  • 19 травня Міністерство закордонних справ України попросило про режим тиші для евакуації українців з Сектору Гази.
  • 20 травня у МЗС пояснили, чому зривається евакуація українців із Сектору Гази.
  • Конфлікт між Ізраїлем і Палестиною загострився 7 травня, коли сталися сутички між ізраїльською поліцією та палестинськими протестувальниками в Єрусалимі. Наразі ізраїльська влада планує виселити палестинців із району Шейх-Джарр у Східному Єрусалимі й віддати ці території єврейським поселенцям. Ці дії палестинці вважають провокацією.
поділитися в соц. мережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *