ПАРАЛЕЛІ МАЙДАНУ – ПОГЛЯД З ВІДСТАНІ 10 РОКІВ
Євромайдан
Нещодавно ми відзначали чергову річницю перемоги Революції Гідності. Щороку вона спонукає нас знову і знову осмислювати ті доленосні події. А цього року ця дата особливо знакова – десятиріччя. Тож мені, як історику за освітою, хочеться поділитися деякими висновками.
З відстані десяти років напрошуються історичні паралелі з двома попередніми революціями: Помаранчевою 2004-2005 та Національно-визвольною 1989-1991 років.
Даю такі хронологічні рамки враховуючи час підготовки і здійснення цих революцій. Вони на відміну від Майдану 2014-2015 років готувалися довше, ретельніше, продуманіше. Відповідно наслідки їхні були для України переможні, а не трагічні.
За масштабами значущості краще порівнювати останній Майдан саме з подіями 1989-1991 років. Тоді виникла незалежна Україна, а загальна геополітична ситуація в світі кардинально змінилася.
Щось подібне ми отримали й за наслідками Революції Гідності. Тільки ці наслідки проявилися протягом довших часових рамок ніж було на рубежі 80-х – 90-х років. Велике бачиться на відстані, тож почнемо аналізувати.
Першою Революцією Гідності насправді було здобуття Україною незалежності 1991 року. Тому пафосні промови про народження, відродження, пробудження української нації на Майдані 2014-2015 є не коректні й з історичної точки зору не правильні.
Новітня політична нація сформувалася саме зі здобуттям незалежності. Інакше цієї незалежності просто не було б. Була б якась автономія, а новий союзний договір запропонований Михайлом Горбачовим був би підписаний.
Протистояння влади й опозиції тоді було жорстке як і в 2014-2015 роках. Опозиція дуже ризикувала попасти під репресії в разі перемоги комуністичного путчу. Та в силу продуманості дій і відповідальності лідерів як націонал-демократів, так і керівників республіки УРСР – кровопролиття не відбулося, а квазі-держава УРСР отримала справжню юридичну незалежність.
Та до здобуття фактичної незалежності ще треба було йти і йти. Два наступні Майдани стали частиною й певними етапами цього шляху.
Порівнюючи Революції 1989-1991 і 2014-2015 років можна сказати, що більший злам у свідомості громадян стався саме при здобутті Україною незалежності й розвалі СРСР. Народ відчув слабину радянської системи вкоріненої десятиліттями.
Соціально-економічна формація і суспільно-політична система помітно мінялися. Розвивалися ринкові відносини та зародки демократії. Це були справді зміни світового масштабу, а водночас – незворотнього характеру. Вони кардинально міняли свідомість українців, які перестали боятися масових протестів. Тоді в нас пробудилася гідність, готовність боротися за незалежність і національну ідею, а не за власні політичні амбіції.
Революція Гідності теж довела, що українці можуть відстоювати власну гідність та національну ідею. Але нажаль ця ідея під час Майдану була підмінена вектором зовнішньо-політичної орієнтації. Не може національна ідея полягати у прагненні вступити в якесь наддержавне утворення, будь-то навіть обожнюваний багатьма Європейський Союз.
Сам факт вступу в подібні конфедеративні міждержавні союзи позбавляє нас можливості вести свою політику й самостійно приймати рішення. Ступінь втрати державного суверенітету тут визначається могутністю й експансивністю партнерів по союзу Так чи інакше значна частина повноважень суб’єктів утворення передається в центр (в даному випадку – Брюсель).
Та найбільша трагікомічність ситуації полягає в тому, що нас в ЄС брати ніхто не обіцяв. З нами лише заключили ряд договорів навісивши на нас купу зобов”язань і стандартів. Усилу об”єктивних історичних обставин багато з них не приживаються на нашому грунті, призводять до руйнації економіки та національної ідентичності. Неоліберальні нововведення в наш суспільний устрій, культуру, освіту, інформаційний простір руйнують традиціЇ, котрі допомагали виживати й розвиватися українському народу протягом століть.
Йдеться про такі очевидні речі, як доведення свободи особистості до рівня вседозволеності; свободи слова до інформаційного беспредєлу із засиллям брехні, чорнухи, компромату; про культивування маргінальних рухів типу секс-меншин чи борців за права тварин; про маніпуляцію правами людини для “відмазування” злочинців і максимального пом”якшення покарань для них (згадайте хоча б скандальний “закон Надії Савченко” який зараховував 1 рік відсидки в СІЗО за 2 роки в”язниці) ; т.п.
Напрошується ще одна паралель Революції Гідності та Національно-визвольної революції 1989-1991 років. Йдеться про те, що й там і там, «в тіні» на революційних процесах наживалися певні категорії людей.
При утворенні Незалежної України й розвалі СРСР одні виходили на мітинги, ланцюги Злуки, голодування на площах, а інші формували якісно новий на той час клас нових “господарів життя”.
Здебільшого вони використовували революційні процеси для злочинної прихватизації державного майна і ресурсів. Дехто користуючись розвалом державного апарату й деморалізацією силовиків, займалися контрабандою та рекетом. Дехто заробляв і чесним способом, здебільшого торгівлею, яка ще донедавна в СРСР вважалася криміналом – спекуляцією. Так зароджувалася всеукраїнська та місцева олігархія.
Під час Майдану 2014-2015 років також були ті, хто наживався на революційних процесах. Більше того, владу захопили негідники, тоді як Революцію робили романтики й герої.
Суспільно-політична й економічна дестабілізація дала змогу спритним ділкам із нової влади та наближеного до них бізнес-середовища нажитися на фінансових махінаціях, вивести з банків за деякими даними понад 300 мільярдів гривен і конвертувати їх у долари. Наслідком стало банкрутство біля сотні банків і трикратне падіння національної валюти. Ми всі за рік стали утричі бідніші! Й це робилося тоді, як на Майдані, а потім на Сході, за Україну гинули люди! Також випливають дані про дерибан активів клану Януковичів, про що мабуть буде написано ще не одне розслідування.
І ось щоби закінчити порівняння революцій 1989-1991 і 2014-2015 років, варто подумати, а чи не відрізняються ці революції тим, що на початку 1990-х Україна незалежність здобула, а після Майдану 2014-2015 почала її втрачати ?
Питання дискусійне. Але факт є факт: як за Порошенка, так і за Зеленського керівництво України слабо відстоює національні інтереси. Складається враження, що сильної власної політики українська верхівка немає. Підтвердженням цьому є й останні події на польсько-українському кордоні, які інакше як торгівельною війною не називаються.
Та важливішою є наша внутрішня ситуація, адже пост-майданна псевдо-еліта не має стратегії розвитку держави в нинішніх надскладних умовах. Жодних значимих для пересічного українця реформ не проведено. Усі так-звані реформи проведені для показухи та звітності перед західними партнерами. Абсолютній же більшості громадян жодні нововведення пост-майданних правителів не поліпшили життя. Хіба-що цифровізацію можна записати в актив нинішньої влади.
Чи не нагадує це політику початку 1990-х років, коли всі реформи й загалом перехід до вільного ринку принесли абсолютній більшості українців розорення та інші біди?
Ми втратили ядерну зброю і найбільшу в Європі армію. Ті хто був при владі розбазарили за безцінь досить сучасну й потужну на ті роки зброю. Майже всю промисловість тогочасної України також знищили вході “ринкових” псевдо-реформ.
Тож історичні паралелі є. Ми вже проходили досить важкі часи. Хто жив тоді – той пам”ятає місяцями не виплачені зарплати і шалене знецінення рублів. Війни тоді, правда, не було. І чим більше ми вивчатимемо історичні паралелі, тим краще зрозуміємо причини та суть нинішніх процесів, а може навіть зможемо уникнути майбутніх помилок.
Кічий Сергій – політолог, громадський діяч
Залишити відповідь