«Україна має дуже обмежені можливості протистояти «Північному потоку-2» – Лана Зеркаль
Російське судно «Фортуна», проти якого США ввели санкції, відновило роботи з прокладання «Північного потоку-2». Судно вже працює у водах Данії.
Очікується, що «Фортуна» завершить роботи в датських водах до кінця травня, а потім почне укладати труби у водах Німеччини, де будівництво триватиме до червня. Розрахункова швидкість укладання труб судном становить 0,4 кілометра на добу, втім, на швидкість будівництва можуть впливати погода і технічні умови.
У свою чергу, адміністрація президента США Джо Байдена направила у Конгрес доповідь зі списком компаній, які відмовилися від участі у проекті «Північний потік – 2» через санкції. Загалом у списку – 18 фірм.
Як раніше повідомили американські та німецькі ЗМІ з посиланням на доповідь Держдепартаменту Конгресу США, щонайменше 18 європейських компаній уже вийшли з проекту «Північний потік – 2». Це зроблено у зв’язку з погрозами з боку США ввести додаткові санкції проти його учасників.
Також, Держдеп готує нові санкції, а конгресмени вважають дії США недостатніми в питанні зупинки будівництва російського газопроводу.
У Міністерстві фінансів України у свою чергу заявили, що в разі запуску російського проекту «Північний потік-2» Україна щорічно втрачатиме 1,5 млрд доларів. У такому випадку транзитна інфраструктура країни буде просто простоювати.
Російський «Газпром» повністю заплатив «Нафтогазу» за бронювання потужностей української газотранспортної системи у 2020 році. За контрактом, вартість бронювання за транзит 65 млрд куб. м газу становила 2,1 млрд доларів.
Згідно з угодою від 31 січня 2019 року, «Нафтогаз» є компанією-організатором транспортування російського газу і на замовлення «Газпрому» бронює у ТОВ «Оператор ГТС України» необхідні потужності.
Договір передбачає щорічне бронювання потужностей української ГТС для транспортування російського газу: у 2020 році – 65 млрд куб. м, у 2021-2024 роках – 40 млрд куб. м щорічно.
Ситуацію довкола будівництва “Північному потоку – 2” та можливі загрози у зв’язку з цим для енергетичної безпеки України прокоментувала в інтерв’ю “Першому Діловому” радниця голови «Нафтогазу» Лана Зеркаль.
“Україна має дуже обмежені можливості протистояти “Північному потоку – 2”, оскільки цей проект реалізується у Балтійському морі, Україна не видає жодних дозволів на це. І цей проект пов’язаний більше з роботою з нашими партнерами. З країнами, які з самого початку запуску цього проекту одностайно висловлювали своє занепокоєння: щодо підвищення впливу Російської Федерації на європейську енергетичну безпеку. Це, перш за все, стосується східно-європейських країн, які зараз отримують газ через територію України, і, які фактично розуміють, що при запуску “Північного потоку – 2″ – Україна вже не зможе бути постачальником російського газу, і, що вони будуть вимушені купувати цей газ через інші інтерконнектори. І це значно здорожчить вартість цього газу. Але при цьому підвищить конкурентноздатність німецької промисловості. І, звичайно, це також вплине на їхню економічну ситуацію всередині ЄС”, – зазначила Зеркаль.
Також експерт розповіла, що будівництво російського газогону не тільки для України, а й для її партнерів – є суто геополітичним проектом.
“Йдеться про порушення одного із засадних принципів існування Європейського Союзу, принципу солідарності. І, звичайно, можна прикривати це порушення різними гаслами і розмовами про те, що це комерційний проект. Водночас, не тільки для нас, але і для наших партнерів це – суто геополітичний проект”, – додала Зеркаль.
Залишити відповідь